Dezynsekcja

Dezynsekcja Łódź, Pabianice, Zgierz, Konstantynów Łódzki, Aleksandrów Łódzki, Dezynsekcja szybko i skutecznie

Dezynsekcja - jest to tępienie szkodliwych owadów (zwłaszcza pasożytniczych jak: pluskwy i karaluchy, muchy, komary, pchły, wszy), ich jaj i larw, ze względów sanitarnych i gospodarczych. W szerokim pojęciu niszczenie stawonogów w ogóle.
Dezynsekcję przeprowadza się poprzez zastosowanie:
- środków fizycznych (para, ogień, gorące powietrze, promieniowanie ultrafioletowe, gaz, szron),
-mechanicznych (wyłapywanie, trzepanie, oczyszczanie),
- chemicznych (środki owadobójcze),
- biologicznych (zwalczanie za pomocą innych organizmów żywych np. nicieni).
W zabiegu dezynsekcji należy zastosować przynajmniej dwie metody zwalczania owadów, zabieg ten nosi nazwę „integrowana metoda zwalczania szkodników” (IPM).

Zgodnie z obecnie panującymi trendami ekologicznymi i dbałością o środowisko metody chemiczne często zastępuje lub uzupełnia sie przez metody mechaniczne, fizyczne lub biologiczne. Dobrym przykładem integrowanej metody zwalczania szkodników może być połączenie metody mechanicznej (odkurzanie, oczyszczanie podłóg, uszczelnianie obiektu np. szpary, otwory w ścianach) oraz metody fizycznej (okrycie obiektu folią i wykonanie dezynsekcji termicznej - "ugotowanie" owadów). Na koniec wraca się do metody mechanicznej, która tym razem polega np. na rozłożeniu specjalnych pułapek z atraktantem (czyli substancją wabiącą owady biegające). Zabiegi zgodne z trendami ekologicznymi nie zawsze są w 100 procentach skuteczne, co niestety wiąże się z koniecznością zastosowania metodą chemiczną, którą powinien wykonać wyspecjalizowany zakład.

Eksperci z firmy DUDER sugerują sposób dezynsekcji zawsze dostosowany nie tylko do rodzaju zagrożenia, ale także oczekiwań klienta.
Na podstawie szerokiego pakietu informacji staramy się zawsze wybrać najbardziej optymalny sposób dezynsekcji, aby naszym klientom zagwarantować najwyższy poziom higieny oraz sprawić, aby efekt czystości utrzymywał się, jak najdłuższy sposób.

DZIAŁAMY STOSUJĄC NANJONOWOCZEŚNIEJSZE METODY,
GWARANTUJĄCE TRWAŁE ROZWIĄZANIE PROBLEMÓW,
ZGODNIE Z ZACHWOANIEM OBOWIĄZUJĄCYCH PRZEPISÓW I WYMOGÓW UE

Oczekiwania klientów wobec żywności stale rosną. Firmy z sektora wytwórczego i spożywczego, które chcą nadążać za tymi wymogami, muszę stale pracować nad jakością swoich produktów. Dlatego należy wykorzystywać najnowsze technologie i produkty, ale także wdrażać innowacyjne metody dezynsekcji i dezynfekcji oraz wdrażać procedury GHP, HACC, BRC i IFS.

MY ZROBIMY TO ZA CIEBIE !

PORADNIK – DEZYNSEKCJA

Pluskwa

Dezynsekcja Łódź, Pabianice, Zgierz, Konstantynów Łódzki, Aleksandrów Łódzki, Dezynsekcja szybko i skutecznie Człowiek jest doskonałym żywicielem dla pluskwy.
Ludzie żyją wspólnotowo w zamkniętych pomieszczeniach, śpią o przewidywalnych porach w przewidywalnych miejscach, oraz mają wysoką temperaturę ciała.
Ponadto są stosunkowo mało owłosieni, a ich relatywnie cienki naskórek jest bogato ukrwiony. Obecność pluskiew została po raz pierwszy zarejestrowana w Wielkiej Brytanii w 1583 roku.
Pluskwy występują na całym świecie. Ścisły związek z ludźmi oznacza, ze względu na fakt żywienia się krwią mogą stwarzać nie lada problem. Pluskwy żywią się w nocy pobierając krew śpiącego żywiciela. Uciążliwość i swędzenie spowodowane ukąszeniami oraz możliwość zakażenia są bardzo powszechne. Nietoperze, kurczaki i inne udomowione zwierzęta mogą również być celem pluskiew.
Dorosłe pluskwy mierzą 4-8 mm, mają zredukowane skrzydła i są ubarwione jednolicie w kolorze brązu mahoniowego. Posiadają trzy pary dobrze rozwiniętych odnóży kroczących zakończonych pazurkami służącymi do przyczepiania się do żywiciela w czasie pobierania krwi. Para wyraźnie widocznych czułek wystaje z głowy, sąsiadujące z parą wypukłych oczu. Samica składa jaja przez całe życie. Jest to niezwykła cecha tych owadów. Z reguły pluskwa składa jaja około 2 do 3 razy dziennie.
Pluskwa składa jaja w całym środowisku, w którym żyje. Jaja są małe, białe lub biało-żółte, mierzą 1 mm długości. Larwy, które wylęgają się z jaj po około 10 dniach, są miniaturowymi formami dorosłych pluskiew. Wszystkie stadia rozwojowe mają określone miejsca bytowania. Siedliska są niezbędnym elementem w cyklu życiowym pluskiew.
Pluskwy rozmnażają się poprzez inseminację metodą urazową, samiec przebija odwłok samicy , plemniki dostają się do jej krwioobiegu, którym są transportowane do jajników.
Jak już wspomniano by się rozwijać i rozmnażać larwy, jak i dorosłe osobniki potrzebują pokarmu w postaci krwi. Pluskwy zwykle potrzebują około 5-10 minut by pobrać krew, a jaj ilość może być wielokrotnie większa od masy samego owada.


Dezynsekcja Łódź, Pabianice, Zgierz, Konstantynów Łódzki, Aleksandrów Łódzki, Dezynsekcja szybko i skutecznie PLUSKWY - PYTANIA i ODPOWIEDZI

 1. Skąd u Nas w domu pluskwy ?
  Pluskwy roznoszone są wskutek podróźowania ludzi, przenoszone w walizkach, plecakach, torbach podróżnych. Często są w pokojach hotelowych, akademikach, miejscach zakwaterowania pracowników różnych instytucji. Możemy przywieść je do domu z używanymi meblami, gdzie mogą pozostać nie wykryte przez dłuższy czas. A może zaproszony gość do naszego domu zostawił nam niespodziankę – pluskwę.
 2. Jakie są oznaki obecności pluskiew ?
  Wylinka (zrzucony oskórek larw), wylęgnięte lub niewylęgnięte jaja; słomiano żółte, ciemnobrązowe, lub czarne ślady (plamki ekskrementów) składające się głównie z nadmiarowej wody z domieszką krwi) oraz przesłodzony zapach przypominający zapach kolendry – wszystkie te oznaki wraz ze skargami klientów, a także dowodami pogryzienia, pozwalają stwierdzić obecność pluskiew.
 3. Jak rozpoznać pogryzienia pluskiew ?
  Podczas pobierania pokarmu pluskwy wykorzystują odkryte obszary skóry. Najczęściej pogryzienie znajduje się na brzuchu, ale także na szyi, ramionach, nogach i stopach.
  Występują wielokrotne rany, często układające się w linearny wzór i skupione w grupy po trzy. Rany są zróżnicowane. Często wypukły, zaczerwieniony obrzęk / opuchlizna, podobny do zmiany po ukąszeniu pcheł, choć bez centralnej czerwonawej części. W wielu przypadkach miejsce ugryzienia jest mylone przez lekarzy ze zwykłym uczuleniem.
 4. Śpimy obok siebie i tylko on jest pogryziony ?
  Tak może być. Sądzi się, że pluskwy lokalizują swojego żywiciela przez losowe wyszukiwanie, a następnie podążanie w kierunku ciepła, dwutlenku węgla oraz zapachu potu i innych atrakcyjnych wydzielin żywiciela.
 5. Czy jest sposób żeby samemu zwalczyć pluskwy ?
  Nie. Pluskwy uodparniają się na stosowane środki chemiczne. Preparaty w ogólnie dostępnej sprzedaży zawierają bardzo niskie stężenie substancji aktywnych, a żeby można było skutecznie pozbyć się pluskiew, co powoduje rozchodzenie się ich po mieszkaniu – wtedy wzrasta liczba koniecznych zabiegów. Nie potrzebny koszt i strata czasu.
 6. Jak mam przygotować mieszkanie do zabiegu ?
  • Wszystkie rzeczy materiałowe, które są na łóżku, i w okolicy do 1m spakować do worków.
  • Zawartość szafy zostawiamy nie naruszoną. Pluskwy zamieszkują szafy tylko wtedy gdy ich populacja w danym pomieszczeniu jest tak duża że spacerują nawet w dzień po mieszkaniu.
  • Łóżka (na ile to możliwe) rozkręcamy lub roszczepiamy na elementy i rozstawiamy po pokju, a samo łóżko stawiamy pionowo. Ustawcie wszystko tak abym mógł swobodnie przemieszczać się pomiędzy elementami i dokładnie zamgławiać wszystkie części.
  • Proszę zdemontować listwy przypodłogowe - tam bardzo lubią przebywać pluskwy - te miejsca muszą być dokładnie zamgławione.
  • Odkurzamy i dokładnie myjemy wszystkie podłogi - niezwykle ważna czynność - preparat insektobójczy działa na 100% swojej możliwości na powierzchniach odtłuszczonych, czystych, niezakurzonych przez kilka tygodni.
  • Zdejmujemy ze ścian wszystko co na nich wisi i układamy plecami do wierzchu.
  • Urządzenie którym pracuję (zamgławiarka) pracuje pod dużym ciśnieniem powietrza dlatego wszystkie rzeczy które mogą ulec zniszczeniu proszę postawić obok siebie na podłodze.
  • W pomieszczeniach gdzie jest duża populacja pluskiew luzujemy obudowy gniazdek i włączników elektrycznych lekko wyciągając je z puszek.
  • Meble odsuwamy od ścian na odległość 5cm.
  • W kuchnii jedzenie chowamy do lodówki, a resztę naczyń i sprzętów kuchennych (o ile to możliwe) chowamy do szafek.
 7. Jaką metodą będzie przeprowadzany zabieg dezynsekcji ?
  Najskutecznieszą i sprawdzoną metodą odpluskwiania jest zamgławianie ULV połączone z opryskiem ciśnieniowym. Używamy tylko najlepszych preparatów insektobójczych renomowanych firm które są dostępne tylko dla firm specjelistycznych. Takie działanie połączone z wiedzą i doświadczeniem daje 100% skuteczności. Moje zabiegi nie są tanie. Nie da się zrobić dobrze i tanio.
 8. Czy muszę opuścić mieszkanie i na jak długo ?
  Tak. Należy opuścić mieszkanie na co najmniej 6 godzin. W tym czasie preparat wypłasza pluskwy i je likwiduje. Jest to czas zabójczy dla pluskiew, ale też niebezpieczny dla naszego zdrowia. Po tym czasie wchodzimy do mieszkania, otwieramy okna i wychodzimy na 1 godzinę (wietrzenie mieszkania).
 9. Jak posprzątać po dezynsekcji ?
  Ponieważ mgła wytwarzana jest przez zamgławiarkę pod dużym ciśnieniem to wszędzie się osadza. Dlatego zaczynamy od mycia kuchnii wodą z dodatkiem np. płynu do mycia naczyń.
  • przecieramy blaty, szafki urządzenia AGD, a naczynia które nie były schowane do szafek wkładamy do zmywarki lub myjemy ręcznie.
  • podłogę możemy (nie musimy) umyć, ale tylko tam gdzie chodzimy (nie myjemy jej przynajmniej przez 5 dni) w odległości 5cm od ściany.
  • nie myjemy łóżek
  • zakładamy czystą pościel i tak możemy spać.
  • wszystko wyciągamy z worków i wkładamy bezpośrednio do pralki. Pierzemy w temp. powyżej 60°C, co pozwala na unicestwienie pluskiew i innych insektów.
  • bęben w pralce nie może być przeładowany, tylko tak temperatura prania rozłoży się równomiernie na całą zawartość pralki.
  • to co nie nadaje się do prania w pralce zanosimy do pralni chemicznej lub wyrzucamy do kosza.
 10. W jakim czasie pozbędę się pluskiew ? Gdy mieszkanie jest średnio zainfekowane wystarczą dwa zabiegi. Drugi zabieg przeprowadzany jest między siódmym, a dwunastym dniem od pierwszego zabiegu. Pierwszy zabieg wypłasza pluskwy i je zabija. Giną one w przeciągu kilku dni. Drugi zabieg zabije wszystkie te pluskwy, które wylęgły się już po pierwszym zabiegu. Podczas pierwszego zabiegu oceniam stopień zapluskwienia i ewentualną konieczność drugiego zabiegu.
 11. Czy używane przez Pana preparaty są bezpieczne dla ludzi, zwierząt i roślin ? Podczas zabiegu nie może być nikogo w domu (ludzi i zwierząt). Zabieg przeprowadzam w kombinezonie ochronnym i masce gazowej preparatem biobójczym, który zabija insekty. Rośliny są całkowicei bezpieczne.
 12. Czego mogę się spodziewać po pierwszym zabiegu ? Pluskwy zaczynją szukać drogi ucieczki. Są wypłoszone z miejsc kryjówek przez użyty preparart, który nie tylko wypłosza, ale też zabija, gdy tylko naskórek pluskwy zetknie się z substancją. Dlatego staramy się nie zmywać preparatu, który dla nas jest niewidoczny, ale działa przez kilka tygodni. To, że pluskwy wychodzą na mieszkanie może trwać kilka dni, zależy to od wykształconych odporności danego osobnika na stosowany preprat.
 13. Czy należy powiadomić Administrację Domu o pluskwach w moim mieszkaniu ? Tak. Od dłuższego czasu administracje przeprowadzają dezynsekcję, ale tylko w częściach wspólnych budynku. Np. klatki schodowe, strychy, piwnice czy pralnie. W mieszkaniach każdy, właściciel przeprowadza dezynsekcję we własnym zakresie.
 14. Czy da się urawtować łóżko i meble, czy wyrzucić ? Oceniam to przy pierwszym zabiegu. Meble tapicerowane, a zwłaszcza łóżka są najchętniej zamieszkiwane przez pluskwy. Mają one blisko do swoich żywicieli, tam odpoczywają, rozmnażają się, ale też załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. Dlatego w łóżkach znajdujemy najwięcej pluskiew i odchodów w postaci czarnych kropek (strawiona i wydalona krew). O ile łóżka mają już swoje lata, to wyrzucić je bez wachania. Nowych szkoda - wiem, będę próbował je uratować. Mebli nie trzeba wyrzucać (wyjątek to bardzo silna infestacja pluskiew widocznych gołym okiem).
 15. Czy udziela Pan gwarancji, że pluskwy nie wrócą ? W przypadku pluskiew trzeba użyć najlepszych środków, jakie zostały stworzone przez chemików i naukowców. ja używam tylko takich. Używam też najlepszego sprzętu, jaki jest dostępny na rynku, plus wiedza i doświadczenie to wszystko daje 100% skuteczności. I to Wam obiecuję !. Czy Wy obiecacie mi, że nie przniesiecie pluskiew do swojego mieszkania ? Nie ma co się martwić ! Blisko 100% moich klientów, mówi mi, że pluskwy ma po raz pierwszy w życiu. Może zostały przyniesione przez Was lub Waszych gości na ubraniach. Tak się stało i już. Ale jakiego trzeba by mieć pecha, aby przynieść je znów ponownie.


Po zabiegach dezynsekcji - porady dla klientów
 • Napraw lużne tapety.
 • Napraw lub wyeliminuj żródła wilgoci.
 • Po zabiegach należy ponownie zamontować meteriał przykrywający podstawę łóżka.
 • Po zabiegach trzeba dołożyć starań, by uszczelnić wszelkie pęknięcia i szczeliny.
 • Przykrycie materaca pokrowcem z tworzyw sztucznych lub o działaniu przeciwalergicznym może pomóc w zapobieganiu ponownej inwazji poprzez zmniejszenie liczby siedlisk pluskiew.

Bezpłatne Konsultacje
881-400-401
Jestem do Państwa dyspozycji

Gdybym nie odbierał to znaczy, że pracuję (przeprowadzam zabieg i mam maskę na twarzy) proszę o SMS - ODDZWONIĘ NA PEWNO !

Usługi dezynsekcji wykonujemy w :

 • Bełchatów
 • Kutno
 • Łeczyca
 • Łowicz
 • Łódź
 • Opoczno
 • Pabianice
 • Piotrków Trybunalski
 • Radomsko
 • Rawa Mazowiecka
 • Sieradz
 • Skierniewice
 • Tomaszów Mazowiecki
 • Wieluń
 • Zgierz

Pozostałej cześci województwa łódzkiego. Dojazd w ramach usługi dezynsekcji na terenie Łodzi i Pabianic jest bezpłatny, poza granicami tych miast do uzgodnienia.

dezynsekcja łódź, dezynsekcja pabianice, dezynsekcja zgierz, dezynsekcja łódzkie, dezynsekcja aleksandrów, dezynsekcja konstantynów, dezynsekcja ksawerów, dezynsekcja łowicz, dezynsekcja łeczyca, dezynsekcja opoczno, dezynsekcja radomsko, dezynsekcja sieradz, dezynsekcja skierniewice, dezynsekcja wieluń

Owady latające

Zagrożenia

Owady latające przenoszą na swoim ciele, w ślinie i kale bardzo dużo niebezpiecznych mikroorganizmów, które powodują groźne choroby. Bakterie mogą stać się przyczyną zakażenia.
Zwalczanie much – dezynsekcja jest bardzo ważna z punktu widzenia przemysłu spożywczego – żywność musi być bezpieczna i wyklucza się obecność jakichkolwiek źródeł zakażeń, w tym właśnie owadów latających. Szkodniki te cechuje wysoka mobilność i wszędzie, gdzie się pojawią, pozostawiają po sobie drobnoustroje chorobotwórcze. Muchy nie mogą pobierać stałego pożywienia, toteż, aby je zmiękczyć, muszą rozpuścić je za pomocą zwymiotowanej śliny. Zmiękczone w ten sposób pokarmy twarde są zakażone licznymi niebezpiecznymi bakteriami znajdującymi się w ślinie muchy. W związku z zagrożeniem rośnie potrzeba wprowadzania programów kontroli i zwalczania owadów latających.

MONITORING

W przemyśle spożywczym przestrzeganie zasad higieny jest wymogiem prawnym.
Utrzymywanie pomieszczeń w czystości i zabiegi dezynsekcji ograniczają owadom latającym dostęp do miejsc, w których może odbywać się ich rozwój. Skuteczną metodą kontroli jest zabezpieczenie budynków np. kurtyny powietrza, siatki w oknach. Fizyczną metodą kontroli owadów latających są lampy owadobójcze. W dezynsekcji lampy owadobójcze są bezpieczną i skuteczną metodą zwalczania owadów latających w zakładach przemysłu spożywczego, sklepach, gastronomii, magazynach itp. Owady są wabione do lampy przez światło ultrafioletowe UV-A.
Istnieją dwa rodzaje lamp do dezynsekcji owadów:

Rażące lampy owadobójcze: niszczą owady w wyniku ich kontaktu z rusztem elektrycznym. Martwe owady spadają do pojemnika umieszczonego w dolnej części urządzenia.

Lepowe lampy owadobójcze: owady przyklejają do układów pokrytych specjalnym klejem. Wymiana wkładów lepowych powinna odbywać się regularnie.

MRÓWKI

KONTROLA MRÓWEK

Najbardziej znane owady – mrówki, mogą być poważnym utrapieniem w domach, restauracjach, szpitalach oraz innych budynkach. Ich wszechobecny charakter i struktura społeczna to składowe sukcesu mrówek. Wyraźny jest podział pracy i funkcji na robotnice oraz królowe i samce. Wyłączną odpowiedzialność za składanie jaj spoczywa na królowych. Żerujące mrówki donoszą pożywienie do kolonii, które w zależności od gatunku składają się z jednego lub kilku mrowisk. Powoduje to powstawanie szlaków mrówek pomiędzy mrowiskami, a źródłami pożywienia.
Tylko kilka gatunków mrówek to szkodniki. Wynika to z ich zainteresowania bogatym w cukry i białka pożywieniem ludzi i zwierząt. Niektóre z nich budują gniazda na zewnątrz, ale są i takie, które mają tendencję do gniazdowania w sąsiedztwie lub wewnątrz budynków. Dezynsekcja jest, wtedy jak najbardziej pożądana.

MONITORING

Wykorzystujemy najskuteczniejsze produkty w najlepszy i najbezpieczniejszy sposób. Skuteczna dezynsekcja owadów społecznych – takich jak mrówki, można osiągnąć jedynie za pomocą środków, które eliminują zarówno królowe i ich larwy. Niezawodnym sposobem jest dostarczanie robotnicom atrakcyjnej przynęty ze środkiem owadobójczym, który zużyją i rozpowszechnią w całej ich kolonii.

KONTORLA KOLONII

Kontrola kolonii przy użyciu przynęty może trwać 10 – 14 dni. Tam gdzie ważna jest szybka eliminacja osobników żerujących należy zastosować dezynsekcję w formie oprysku, szybko działającym insektycydem. Pomocne jest również kontrola fizyczna np. przechowywanie żywności w zamkniętych pojemnikach, odpowiednia utylizacja odpadów kuchennych, trwałe uszczelnianie punktów wejść mrówek, jaki i wszelkie inne działania, które nie pozwolą na zasiedlenie owadów.


Mole odzieżowe, ubraniowe
Mól włosienniczek łac. Tneola Bisselliella>

Mole są dokuczliwymi szkodnikami występującymi w mieszkaniach, na strychach i w sklepach i magazynach z tekstyliami oraz z wyrobami skórzanymi i futrzarskimi. Dorosły mól nie pobiera pokarmu. W okresie życia korzysta z zapasów zgromadzonych przez larwy. Larwy (gąsienice) mola są szkodliwe. Uszkadzają i niszczą przechowywaną odzież, powodując znaczne straty materialne.
Mole są drobnymi motylami. Rozpiętość ich skrzydeł wynosi 12 – 16 mm (najczęściej około 15 mm), a długość ciała od 8 do 12 mm. Mole latają słabo i niechętnie. Unikają światła, dlatego przebywają w ciemnych i zacisznych miejscach.
Występując w mieszkaniach mól włosienniczek zniszczyć może wełniane dywany i klimy, obicia tapicerskich mebli oraz odzież, szczególnie tą, która jest przechowywana w zacisznych miejscach przez dłuższy czas. Poszukując pokarmu larwy mola włosienniczka i mola futrzanego wybierają te miejsca w wyrobach wełnianych lub w skórach, które są zabrudzone sokami owocowymi lub ludzkim potem i moczem, gdyż potrzebują do wzrostu i rozwoju związków azotowych i witamin z grupy B. Pot ludzki zawiera tiaminę i ryboflawinę. Larwy moli nie trawią produktów roślinnych, takich jak bawełna lub len, ale mogą je zniszczyć, jeśli są zanieczyszczone moczem lob potem.
Produkty silnie zniszczone przez mole są posklejane jedwabistymi rurkami i zanieczyszczone drobnymi twardymi odchodami, które niektórzy mylą z jajami. Jaja moli są bardzo drobne, przeźroczyste i delikatne, łatwo ja zniszczyć po dotknięciu.Mklik mączny Ephestia kuehniella > gatunek motyli z rodziny omacnicowatych. Przypomina wyglądem mola mieszkającego w szafach, szkodnik magazynów zbożowych i spożywczych oraz szafek kuchennych. Osiąga 2,5 cm rozpiętości skrzydeł. Ma białawe skrzydła z ciemnym deseniem, tylna para skrzydeł jest szarawa, Gąsienice mklika mącznego, białe, pokryte krótkimi włoskami, żerują na produktach spożywczych – mąkach, kaszach, makaronach, owocach, orzechach, nawet czekoladzie. Larwy mklika mącznego potrafią znaleźć się trudno dostępnych, z pozoru zamkniętych opakowaniach produktów spożywczych np. W kartonowych pudełkach z saszetkami herbaty. Uwielbiają takie miejsca, gdzie w spokoju dojrzewają i wykluwają się z nich dojrzałe, latające okazy. Objawem występowania w żywności larw mklika jest charakterystyczne rozdrobnienie (będące zapewne efektem przeżucia tegoż larwy i wydalenia), a także przyklejanie się tych resztek do ścianek opakowań, jak do nitek sieci pajęczej. Jeśli zauważymy, że na wewnętrznych ściankach papierowej torby z mąką zwisają pojedyncze ziarenka mąki, jak na nitce, pozbycie się wszelakiej zainfekowanej żywności, nawet jeśli skończyłoby się to całkowitym opróżnieniem spiżarni.
Omacinica spichrzanka> – potocznie zwana molem spożywczym. Motyl nocny, ćma, szkodnik domowy. Żeruje zwłaszcza na suchych pokarmach takich jak: cukier, kasze, mąka i otręby.
Omacnica spichrzanka jest uważana za szkodnika powodującego największe straty finansowe na świecie z pośród wszystkich szkodników niszczących produkty spożywcze.
Skrzydła o rozpiętości 14-18 mm, przednie w nasadowej części żółtawe, pozostała cześć jest brunatnoczerwona z szaroniebieskimi, poprzecznymi paskami lub ciemnoczerwona, tylne szaroniebiesie, prześwicające. Jaja białe, okrągłe, o wymiarach 0,6x0,4 mm. Głowa gąsienicy brązowa, ciało białe, w miarę rozwój nabiera barwy czerwnej, zielonej, pomarańczowej, w zależności od spożywanego pokarmu. Poczwarka brązowa o długości 7mm, w mocnym oprzędzie.

Dezynsekcja hal i magazynów, biur i miejsc publicznych, zawsze szybko solidnie i skutecznie
>